Żywienie Szczeniąt: 7 Praktycznych Wskazówek | zoopers.pl
Żywienie Szczeniąt: 7 Praktycznych Wskazówek

Żywienie Szczeniąt: 7 Praktycznych Wskazówek

2023-03-29 | Kategoria: Pies

Szczenięta do prawidłowego rozwoju potrzebują specjalnego pożywienia, które dostarczy im wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Istotne znaczenie ma nie tylko wybór karmy, ale też sposób jej wprowadzania czy wielkość podawanych porcji. Zastanawiasz się jak powinno wyglądać żywienie szczeniaków? Zobacz nasz wskazówki!

Żywienie szczeniaka zacznij w odpowiednim czasie

W pierwszym okresie życia psiak powinien jeść tylko mleko matki lub specjalne produkty mlekozastępcze kupowane u weterynarza. Kiedy odstawić szczeniaka od pokarmu matki i jak powinno wyglądać jego żywienie w tym okresie? Pierwsze posiłki można wprowadzać, kiedy maluch ma 4-6 tygodni. Pamiętajmy jednak, że mają to być niewielkie ilości lekkostrawnej karmy – chodzi o to, by szczeniak mógł skosztować innego pożywienia, niż mleko mamy. Stopniowo zwiększamy porcje posiłków, a po odsadzeniu, czyli ok. 6-8 tygodnia życia psiaka, karma podawana przez właściciela powinna być podstawą diety malucha.

Nie przekarmiaj!

Mogłoby się wydawać, że ciągle pełne miski to najlepszy sposób, aby pies nie chodził głodny. W rzeczywistości jednak brak kontroli nad ilością spożywanego przez szczeniaka pożywienia może doprowadzić do nadwagi u zwierzaka i do problemów z trawieniem. Najrozsądniej jest po prostu przestrzegać zaleceń producenta karmy dotyczących ilości podawanego w ciągu dnia pożywienia. Wskazówki znajdziemy na opakowaniu. Pamiętajmy też, że mokra karma dla szczeniaka jest mniej kaloryczna od suchej, dlatego decydując się na konkretny sposób żywienia psa, powinniśmy podawać mu porcje odpowiedniej wielkości.

Nowości wprowadzaj stopniowo 

Gwałtowne zmiany w diecie pupila mogą powodować u niego problemy z trawieniem, dlatego jeśli planujesz wprowadzić nową karmę, rób to stopniowo. Zacznij od dodania niewielkiej ilości nowego pożywienia do tego dotychczas stosowanego i co dwa dni zwiększaj proporcje docelowej karmy. Przestawianie powinno trwać 7-10 dni, dzięki czemu znacznie zmniejszysz ryzyko niestrawności u psiaka.

Podawaj często małe porcje

Żywienie szczeniaków różni się od karmienia dorosłych zwierząt nie tylko jeśli chodzi o wybór karmy, ale też ilość posiłków w ciągu dnia. Najmłodsze psy powinny dostawać niewielkie porcje pokarmu nawet sześć razy dziennie. Wraz z upływem czasu zmniejszamy częstotliwość posiłków, a po szóstym miesiącu życia zwierzak może dostawać już dwa posiłki dziennie, podobnie jak psy dorosłe.

Karm szczeniaka o stałych porach

Stałe pory posiłków z jednej strony ułatwiają pracę układu trawiennego pupila, z drugiej zaś pozawalają przewidzieć, kiedy szczeniak będzie potrzebował wyjść na spacer, by załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Karmienie młodego psa o stałych porach wpływa więc na prawidłowe trawienie, a jednocześnie sprzyja nauce czystości.

Wybieraj specjalną karmę dla szczeniąt

Szczenięta mają zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, niż psy dorosłe, dlatego zawsze należy wybierać karmę przeznaczoną dla młodych psów. Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza? Powinna dostarczać dużo białka i energii tak potrzebnych szczeniakom. Jednocześnie musi być łatwostrawna, aby nie obciążać delikatnego układu trawiennego malucha.

Royal Canin Puppy – karma na miarę konkretnych potrzeb

Obecnie producenci karmy dla psów mają w swojej ofercie pożywienie przeznaczone dla zwierząt określonych ras. I tak sucha karma dla małych psów składa się z mniejszych, a przez to łatwiejszych do pogryzienia granulek. Ta stworzona z myślą o rasach dużych i olbrzymich ma z kolei większe kawałki, co zapobiega łapczywemu jedzeniu. Royal Canin Puppy to seria produktów przeznaczonych dla szczeniąt poszczególnych ras, co znacznie ułatwia opiekunowi wybór pożywienia dla pupila odpowiadającego na konkretne potrzeby. Jeśli więc szukasz wysokiej jakości karmy dla szczeniaka, z pewnością zainteresuje Cię oferta tej marki.