Jak pies może wpłynąć na zdrowie człowieka? Zobacz tutaj!
Wpływ psa na zdrowie człowieka to przedmiot wielu badań. Naukowcy starają się sprawdzić, czy posiadanie czworonoga niesie korzyści dla naszego organizmu. Jak się okazuje, właściciele psów cieszą się dobrym zdrowiem, a opieka nad zwierzęciem pozwala dodatkowo lepiej radzić sobie ze stresem. To nie jedyne korzyści, jakie niesie posiadanie psa.
Wpływ psa na człowieka i jego zdrowie
Badania dotyczące zależności pomiędzy zdrowiem, a posiadaniem psa wykazały, że opieka nad czworonogiem ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Przede wszystkim właściciele tych zwierząt więcej czasu poświęcali na aktywność fizyczną, ale też lepiej się odżywiali i mieli prawidłowe wyniki jeśli chodzi o poziom glukozy we krwi. Oczywiście może być również i tak, że osoby zdrowe częściej decydują się na adopcję psa, niż ludzie z różnego rodzaju dolegliwościami. Faktem jest jednak, że właściciele czworonogów są bardziej aktywni fizycznie i spacerują każdego dnia niezależnie od pogody. Więcej ruchu, a co za tym idzie – zdrowsze serce i mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia – to nie jedyna zaleta posiadania psa. Obecność tych zwierząt pomaga redukować stres, a ponadto zwiększa empatię, co z kolei sprzyja tworzeniu głębokich więzi. Psy potrafią też wyczuwać obecność komórek raka piersi i raka płuc w ludzkim moczu, a niektóre czworonogi ostrzegają swoich właścicieli o niedoborach glukozy bądź o zbliżającym się zawale serca.
Posiadanie psa a wpływ na zdrowie dzieci
Według badań człowiek żyjący z psem cieszy się lepszym zdrowiem i samopoczuciem, a czy posiadanie zwierzęcia ma równie dobry wpływ na dzieci? Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali na podstawie prowadzonych badań stwierdzili, że w przypadku niemowląt mających w pierwszym roku życia kontakt z psem ryzyko zachorowania na astmę w późniejszym wieku było o 13% mniejsze. Według innego badania obecność psa ułatwia dzieciom radzenie sobie ze stresem. Nic więc dziwnego, że zwierzęta te są wykorzystywane w terapii dzieci z zespołem Downa, autyzmem, a także z porażeniem mózgowym.