Jak pomóc psu lub kotu w sylwestra?
Dlaczego miłośnicy zwierząt obawiają się obchodów Nowego Roku?
Z behawioralnego punktu widzenia zwierzęta nie potrafią racjonalizować tego, co się dzieje dookoła nich w sylwestrową noc, a błyski, huki, grzmoty kojarzą im się głównie z zagrożeniem. Zwierzęta żyją „tu i teraz” i nie myślą, że przerażający je czas minie.
Nie wszystkie zwierzęta reagują strachem na petardy i sztuczne ognie, ale naszym obowiązkiem jest zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo.
Jak rozpoznać, że nasz zwierzak się boi?
i możemy wśród nich wyróżnić:
skuloną pozycję ciała, widoczne napięcie, wzmożoną czujność, rozglądanie się, widoczne białka oczu, kulenie uszu, poruszanie uszami w celu wyłapania nieznanych dźwięków, oblizywanie się, wokalizację (szczekanie, warczenie, miauczenie), ziewanie (jako objaw relaksacji po przebytym stresie), niespokojny chód lub bieg.
Jakie środki uspokajające są dostępne?
Kiedy podawać preparaty uspokajające?
Autor: Anna Krajewska - absolwentka zootechniki i bioinżynierii zwierząt na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Obecnie w trakcie nauki na technika weterynarii. Hodowca kotów rasowych (American Curl), stała bywalczyni międzynarodowych wystaw. Zakochana w medycynie weterynaryjnej ze względu na chęć poprawy dobrostanu każdego zwierzaka. Kształci się pod kątem zastania specjalistą w dietetyce i psychologii zwierząt.